تاریخ انتشار: 1400/05/01 | تعداد بازدید: 109


کلید های خصوصی و عمومی چیست؟

اولین و مهم ترین نکته در سرمایه گذاری روی ارز های دیجیتال، کسب اطلاعات در زمینه موارد امنیتی است، تا این توانمندی را داشته باشید که از سرمایه خود در امن ترین حالت ممکن نگهداری کنید. و در مبحث امنیت کلید خصوصی قلب تپنده آن است.
در ادامه توضیح مفسل تری در این خصوص ارائه خواهیم کرد.
خب برای درک بهتر قبل از توضیح درباره کلید خصوصی و عمومی یک مثال در این زمینه میزنیم;
در دنیای واقعی اگر شخصی بخواهد پولی به حساب شما واریز کند، باید "شماره حساب" شخصی شما را در اختیار داشته باشد و اگر شما بخواهید به حساب خودتان دسترسی داشته باشید و از حساب شخصی خودتان پولی برداشت یا واریز کنید، باید "رمز حساب" خود را در اختیار داشته باشید.
در واقع در دنیای ارز های دیجیتال شماره حساب شما همان کلید عمومی و رمز حساب شما همان کلید خصوصی است.
و همان طور که رمز حساب خودتان را در اختیار کسی قرار نمی دهید کلید خصوصی هم نباید در اختیار شخص دیگری قرار بگیرد.
در ارز های دیجیتال، هر کیف پولی شامل دو کلید عمومی و خصوصی می شود.
دقیقا مشابه با دنیای واقعی در دنیای ارز های دیجیتال اگر شخصی بخواهد اقدام به فروش بیت کوین کند، باید یک شماره حساب از شما داشته باشد که در واقع به این شماره حساب کلید یا آدرس عمومی گفته می شود.
بنابراین کلید و یا آدرس عمومی نه عینا اما مشابه با شماره کارت عابر بانک شما است که می توانید در اخیار هر شخصی که قصد دارد برای شما بیت کوین ارسال کند قرار دهید. و در مقابل برای دسترسی به دارایی های کیف پولتان باید آدرس یا کلید خصوصی خودتان را بدانید.
چرا که دسترسی به دارایی های کیف پول بدون در اختیار داشتن کلید خصوصی امکان پذیر نیست.

 

کلید خصوصی (Private Key) دقیقا چیست و از چه چیزی تشکیل شده است؟

کلید خصوصی رشته متنی محرمانه ای است که از ترکیب حروف و اعداد تشکلیل می شود، از این رشته متنی برای ارسال بیت کوین به کیف پول دیگر و یا خرج کردن بیت کوین ها و به طور کلی برای دسترسی به دارایی های موجود در کیف پول به کار بسته می شود.
کلید خصوصی یک عدد 256 بیتی منحصر به فرد است که به محض این که شما یک کیف پول تشکیل می دهید به صورت تصادفی ایجاد می شود.
با زبانی دیگر می توان گفت کلید خصوصی از طریق پسوری که ما برای کیف پول خود در نظر می گیریم و با استفاده از توابع رمزنگاری ( توابع هش) به دست خواهد آمد. این توابع هش ورودی های مختلف را دریافت می کنند و خروجی هایی با طول ثابت (256 بیتی) تولید می کنند.

اولا کلید خصوصی تنها باید نزد خودتان باشد. دوما از کلید خصوصی حتما باید نسخه پشتیبان تهیه کنید تا اگر موبایل یا لپ تاپ خودتان را گم کردید امکان بازیابی آن وجود داشته باشد.

توضیحات دقیق درباره کلید عمومی و نحوه کار آن

کلید عمومی هم مانند کلید خصوصی از رشته ترکیبی حروف و اعداد به دست می آید، این رشته حروق و اعداد با استفاده از توابع ریاضی رمزنگاری که روی کلید خصوصی انجام می شود رشته جدیدی به عنوان کلید عمومی تولید می کند و در اختیار ما قرار می دهد.
شاید الان این نکته به نظرتان برسد که، خب افراد می توانند با استفاده از مهندسی معکوس کلید خصوصی را به کلید عمومی تبدیل کنند و به راحتی به کلید خصوصی شما دست پیدا کنند.
اما باید بگوییم که این کاملا غیر ممکن است و هیچ گاه با استفاده از کلید خصوصی نمی توان به کلید عمومی دست پیدا کرد.

 

footer
footer
footer
footer
footer
footer
footer
call
آماده کسب درآمد بالا از طریق سرمایه گذاری در شرکت بهکامان هستید؟
client
گواهینامه ها

40,000 مشتری راضی از کیفیت خدمات در سراسر ایران

ما سرمایه گذاران راضی و خرسندی زیادی از عملکرد بهکامان داریم که از ابتدای امر همراه ما بوده اند و در بهکامان سرمایه گذرای نموده اند. برخی از مشتریان ما!