تاریخ انتشار: 1400/05/06 | تعداد بازدید: 92


شناخت برخی اصطلاحات در دنیای ارز دیجیتال

اگر شما به تازگی  به دنیای ارز دیجیتال ورود پیدا کرده باشید، با اصطلاحات فراوانی رو به رو می شوید که در این جا قصد داریم شما را با حد اکثر اصطلاحات پر کاربرد آشنا سازیم.

Maker و Taker

به چه کسانی Maker و Taker می گویند؟

میکر Maker  به افرادی گفته می شود که سفارشی را ثبت می کنند. این سفارش می تواند شامل خرید ارز یا فروش آن باشد. در واقع هر زمان که فردی ایجاد نقدینگی کند به آن فرد میکر یا سفارش گذار می گویند.

تیکر Taker  یا سفارش بردار کسی است که از میزان نقدینگی کم می کند. که این مورد هم می تواند شامل خرید یا فروش ارز باشد. سفارش بردار یا تیکر مایل به خرید و فروش ارزهای دیجیتال با بهترین قیمت موجود هستند و تمایل دارند این کار را در سریعترین زمان ممکن انجام دهند.

یکی از تفاوت های عمده ای که سفارش گذار ها و سفارش بردار ها دارند، تفاوت در مدت استراتژی آن ها می باشد. میکر ها اغلب استراتژی بلند مدت تری دارند. درست بر خلاف تیکر ها که تمایل به اجرای سریع معامله دارند.

در مبحث ارز دیجیتال معاملات عمدتا به دو روش معمول اتفاق می افتاد

  1. Limit Order یا سفارش محدود
  2. Market Order یا سفارش بازار

سفارشات محدود، سفارشاتی هستند که کاربران تمایل دارند ارز دیجیتال را با کمترین قیمت ممکن خریداری کنند و بعد ها با بالاترین قیمت ممکن یعنی بالاتر از قیمت بازار به فروش برسانند. طبیعی است که در این نوع معامله کاربر باید منتظر بماند تا فردی حاضر به معامله با وی بشود.

نوع دوم و رایج تر معامله سفارشاتی است که خرید و فروش با قیمت معمول بازار رخ می دهد. و تقاضا برای این مورد زیاد است و سریعا معامله اتفاق می افتد.

نماد ارزهای دیجیتال

یکسری از مفاهیم دیگری که در ارز دیجیتال وجود دارد، به کاربردن نماد های ارزهای دیجیتال است که بهتر است با آن ها نیز آشنایی داشته باشید

ابتدا بهتر است بدانید که از نماد برای تشخیص راحت ارز های دیجیتال استفاده می کنند. در همه ی اکسپینج ها این نماد ها یکسان هستند. سمبل بیت ‌کوین  BTC، اتریوم  ETH،  ریپل  XRP، لایت کوین  LTC،  مونرو XMR است 

در بازار بورس کمپانی ها قبل از عرضه اوراق بهادار، سمبل و نماد آن را مشخص می کنند اما در بازار ارز دیجیتال این سمبل ها توسط برنامه نویس ها مشخص می شود.

ابتدا سمبلی که برای اولین ارز غیرمتمرکز یا همان بیت کوین استفاده می کردند BC  بود که بعد ها اکسچینج ها آن را به یک نماد سه حرفی تبدیل کردند و BTC  نماد بیت کوین در نظر گرفته شد و همه بیت کوین را با این نماد می شناختند.

شاید بیت کوین را با نماد XBT نیز دیده باشید.

ISO  که یک سازمان استاندارد بین المللی است و کد کشور ها و کد های فرامرزی را تعیین می کند، XBT  را به عنوان نماد دیگری از بیت کوین معرفی کرد.

footer
footer
footer
footer
footer
footer
footer
call
آماده کسب درآمد بالا از طریق سرمایه گذاری در شرکت بهکامان هستید؟
client
گواهینامه ها

40,000 مشتری راضی از کیفیت خدمات در سراسر ایران

ما سرمایه گذاران راضی و خرسندی زیادی از عملکرد بهکامان داریم که از ابتدای امر همراه ما بوده اند و در بهکامان سرمایه گذرای نموده اند. برخی از مشتریان ما!