تاریخ انتشار: 1400/05/15 | تعداد بازدید: 122


قرارداد هوشمند چیست و نحوه عملکرد آن به چه صورت است؟

قرارداد هوشمند را اگر بخواهیم به زبان ساده توضیح دهیم، یک توافق است که دوطرفه می باشد و به صورت کد نویسی انجام میشود. این کد ها بر روی بلاگ چین اجرا می شود و در یک پایگاه داده عمومی ذخیره می شود این اطلاعات ذخیره شده به هیچ وجه قابلیت تغییر ندارد.

تعریف کامل تر قرارداد هوشمند

" کدهای کامپیوتری هستند که مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های مشخص را اجرا می‌کنند. اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز یا به اختصار Dapp قراردادهای هوشمند را در پکیج‌هایی که کاربران امکان تعامل با آنها را دارند، بسته بندی می‌کند."

Dapp چیست؟

Dapp در واقع مجموعه ای از قراردادهای هوشمند است که این قرارداد های هوشمند به هم پیوسته هستند، dapp را اپلیکیشن غیرمتمرکز می نامند.

نحوه عملکرد قرارداد هوشمند به چه صورت است؟

نحوه عملکرد این قرارداد ها را با نحوه کار دستگاه های فروش توضیح می دهیم. دستگاه های فروش فقط دستوالعمل هایی که به آن ها داده شده را به صورت خودکار اجرا می کنند.

شما باید به میزانی که نیاز دارید کریپتوکارنسی وارد قرارداد هوشمند کنید تا بتوانید حق مالکیت منزل و سایر مجوزات را در حساب خودتان دریافت کنید.

در زمان ابتدای کار دارایی ها و شرایط قراردادکدگذاری می‌شوند و بر روی بلاک یک بلاک چین قرار داده می‌شوند. این قرارداد چندین بار بین گره‌های پلتفرم توزیع و کپی می‌شود و پس از اجرای آن، قرارداد مطابق با

شرایط تعیین شده انجام می‌شود. علاوه بر این، این برنامه به طور خودکار اجرای تعهدات را نیز بررسی می‌کند.

مراحل عملکرد قرارداد هوشمند به چه صورت است؟

قرارداد هوشمند نیاز به اعتماد کردن به اشخاص مختلف در فرایند خرید را از بین می‌برد به دلیل دلیل که این قراردادها:

 1. ایمن هستند و از رمزنگاری برای پیشگیری از تغییر رکوردها توسط اشخاص استفاده می‌کنند.
 2. شفاف هستند و همه می‌توانند روی بلاک‌چین مشاهده کنند که این قرارداد هوشمند چیست و برای چه کاری استفاده می‌شود.
 3. واسطه‌ای در قراردادهای هوشمند وجود ندارد. قراردادهای هوشمند برای تأیید، نیاز به هیچ واسطه‌ای ندارد. خود بلاک‌چین این کارها را برای شما انجام می‌دهد.
 4. مستقل هستند و کاملاً خودکار عمل می‌کنند بنابراین نیاز نیست منتظر فشردن دکمه یا انجام کاری توسط یک شخص خاص بمانید.
 5. دقیق هستند. از آنجایی که قراردادهای هوشمند به شکل کد نوشته می‌شوند، متکی به زبان‌های مبهم و معنای زبان‌های انسانی نیستند.

آینده قراردادهای هوشمند

 1. امروزه بیشتر بلاک‌چین‌ها توابعی برای اجرای قراردادهای هوشمند دارند و جامعه‌ای فعال از برنامه نویسان در حال نوشتن اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز با استفاده از قراردادهای هوشمند در بلاک‌چین‌هایی مثل Cosmos، NEO و Hyperledger هستند. قابلیت‌های قراردادهای هوشمند بسیار متنوع است و می‌تواند مثل بیت‌کوین یا لایت کوین ساده و مثل اتریوم، ترون و Polkadot پیچیده باشد.
 2. در حال حاضر از قراردادهای هوشمند برای انجام کارهای مختلف از جمله مدیریت هویت دیجیتال، مدیریت زنجیره تأمین، بیمه، ذخیره داده و کارهای مختلف دیگر استفاده می‌شود.
 3. اما هنوز اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند در اولین روزهای حیات خود به سر می‌برند. با این حال شرکت‌ها و دولت‌هایی هستند که بررسی کاربرد قراردادهای هوشمند را آغاز کرده اند.
 4. دولت‌ها – کشورهایی مثل استونی استفاده از بلاک‌چین برای حکومت و اداره مملکت را آغاز کرده اند.
 5. زنجیره تأمین – استارتاپ‌هایی مثل Provenance به شرکت‌های تولیدی برای استفاده از بلاک چین جهت خرید و جابجایی کالاها کمک می‌کنند.
 6. بیمه – استارتاپ‌هایی مثل Etherisc به ساختن پلتفرم‌های بیمه برای صنعت کشاورزی و حمل و نقل هوایی کمک می‌کنند.

footer
footer
footer
footer
footer
footer
footer
call
آماده کسب درآمد بالا از طریق سرمایه گذاری در شرکت بهکامان هستید؟
client
گواهینامه ها

40,000 مشتری راضی از کیفیت خدمات در سراسر ایران

ما سرمایه گذاران راضی و خرسندی زیادی از عملکرد بهکامان داریم که از ابتدای امر همراه ما بوده اند و در بهکامان سرمایه گذرای نموده اند. برخی از مشتریان ما!